Nieuwsbrief 8

19 september 2005

 

 

Cursus Gedachten Uitpluizen

De cursus Gedachten Uitpluizen wordt in het najaar gegeven onder auspiciën van het kenniscentrum schizofrenie. Het betreft een cursus met individuele inschrijving en deze vindt plaats in Den haag op 14 oktober, 4 en 18 november, 2 en 16 december 2005 en 6 januari 2006. De kosten bedragen € 1100,00. Meer informatie en inschrijvingsformulieren kunt u downloaden vanaf het tabblad cursus van de website www.gedachtenuitpluizen.nl

 

Kosteneffectiviteit van cognitieve gedragstherapie bij psychose

De COst-effectiveness in COgnitive therapy in Schizophrenia (COCOS) studie is een Nederlandse studie naar de implementatie en kosteneffectiviteit van cognitieve gedragstherapie bij schizofrenie. De studie loopt in het Universitair Medisch Centrum Groningen, GGz Groningen, GGz Drenthe, Mediant, Adhesie, Universitair Medisch Centrum Utrecht, Altrecht, Parnassia en De Grote Rivieren. Naast een beschrijving van de implementatie van de interventie in de reguliere zorg, levert deze studie gegevens op over welk deel van de doelgroep in aanmerking komt, welk deel er gebruik van maakt en wat het oplevert aan gezondheidswinst. Tot wordt berekend wat de interventie kost en welke andere kosten daarmee mogelijk uitgespaard worden. De studie bevindt zich nu in de inclusiefase, waarbij de patiënten instromen in de verschillende behandelarmen van de studie. Wat vertellen andere studies ons over kosteneffectiviteit? Zojuist is de tweejaars follow-up studie verschenen van de gerandomiseerde studie in Noord Wales (Startup, Jackson, Evans, & Bendix, 2005). In de studie waren twee maal 43 patiënten ingestroomd. Na twee jaar werd bij 73% van die groep gekeken naar het sociaal functioneren en de symptomen. De CGT groep deed het beter dan de controlegroep m.b.t. positieve symptomen, negatieve symptomen en sociaal functioneren, maar alleen de negatieve symptomen en het sociaal functioneren waren statistisch significant beter bij de CGT groep dan bij de controlegroep. Het is een belangrijke bevinding dat de verschillen na twee jaar nog steeds aantoonbaar zijn. De cognitieve gedragstherapie kostte gemiddeld £ 769, variërend van £609 tot £ 930. Toch was de CGT groep gemiddeld £ 421 goedkoper in de zorg dan de groep die geen CGT had gehad: CGT groep gemiddeld £ 277535 en de controlegroep gemiddeld £ 27956. Dit verschil is niet statistisch significant. De besparing kwam vooral doordat de CGTgroep minder ziekenhuisdagen had. De controlegroep kostte £ 2704 meer dan de CGTgroep m.b.t. ziekenhuiskosten. De bevinding is twee maal eerder gerapporteerd (Haddock et al., 2003; Kuipers et al., 1997). Beide studies vonden eveneens dat de groep die cognitieve gedragstherapie had gehad goedkoper was dan de controlegroep vanwege minder opnamedagen. Ook hier waren de verschillen klein en niet statisch significant.

 

 


Welke zorg werkt?

Het kenniscentrum schizofrenie, het post academisch onderwijs en de schizofrenie stichting Nederland organiseren een groot congres op 24 november van dit jaar. Het heeft een zeer breed programma en zal de agenda voor de komende jaren neerzetten. Eindelijk weer eens een groot en betaalbaar congres in Nederland. Klik hier of op het plaatje voor meer informatie.

 

 

Metacognities bij mensen die ‘prone’ zijn voor hallucinaties en wanen

Een groep van 296 studenten aan de universiteit zijn onderzocht met de Launey-Slade Hallucinations Scale, de Peters Delusion Inventory en Metacognitions Questionnaire. DE LSHS score correleerde significant (r=0.48; p<0.0001) met de totale PDI-21 score (Laroi & Van der Linden, 2005). De tendens te hallucineren gaat dus sterk samen met het ontwikkelen van waanideeën. Hallucinaties werden voorspeld door negatieve gedachten over de oncontroleerbaarheid en gevaarlijkheid van de eigen gedachten en positieve opvattingen over piekeren. Wanen werden voorspeld door negatieve gedachten over de oncontroleerbaarheid en gevaarlijkheid van de eigen gedachten, positieve opvattingen over piekeren en negatieve opvattingen m.b.t. bijgeloof, straf en verantwoordelijkheid.

Als in meer detail werd gekeken bleek verschillende wanen door verschillende metacognities voorspeld werden. Achterdocht en achtervolgingsideeën en paranormale geloven werden voorspeld door positieve opvattingen over piekeren en de oncontroleerbaarheid en gevaar van de eigen gedachten. Denkstoornissen, jaloezie en grandioze ideeën werden voorspeld door cognitief zelfvertrouwen. Religieuze ideaties, betrekkingsideeën en schuldwanen werden voorspeld door opvattingen over bijgeloof, straf en verantwoordelijkheid. Deze verbanden zijn tamelijk ingewikkeld en moeilijk te onthouden. De publicatie verdiend het om zelf eens in het geheel na te lezen.

 

Redactioneel

Nog geen abonnement op deze nieuwsbrief? Meld je aan bij www.gedachtenuitpluizen.nl Registreren is gratis. Als u de nieuwsbrief als documentfile ontvangt kunt u de links volgen door de Ctrl toets ingedrukt te houden en de link aan te klikken.

 

Stuur deze nieuwsbrief door naar mogelijk geïnteresseerde anderen (Forward)

Bedankt.

 

Referenties

Haddock, G., Barrowclough, C., Tarrier, N., Moring, J., O'Brien, R., Schofield, N., et al. (2003). Cognitive-behavioural therapy and motivational intervention for schizophrenia and substance misuse. 18-month outcomes of a randomised controlled trial. Br J Psychiatry, 183, 418-426.

Kuipers, E., Garety, P., Fowler, D., Dunn, G., Bebbington, P., Freeman, D., et al. (1997). London-East Anglia randomised controlled trial of cognitive-behavioural therapy for psychosis. I: effects of the treatment phase. Br J Psychiatry, 171, 319-327.

Laroi, F., & Van der Linden, M. (2005). Metacognitions in proneness towards hallucinations and delusions. Behav Res Ther, 43(11), 1425-1441.

Startup, M., Jackson, M. C., Evans, K. E., & Bendix, S. (2005). North Wales randomized controlled trial of cognitive behaviour therapy for acute schizophrenia spectrum disorders: two-year follow-up and economic evaluation. Psychological Medicine, 35(09), 1307-1316.